Tallinna Linnaplaneerimise Ameti geodeesia ja maakorralduse osakond kasutas Dateli arendatud varajase hoiatuse süsteemi Sille.Space edukalt reeperite (kõrguse etalonide) analüüsimiseks. See võimaldas vältida tarbetuid ja suuremahulisi inseneritöid.
„Kaugseire aitab meie geodeesia ja maakorralduse osakonnal teha tarku otsuseid, millal ja milliseid kõrgusvõrgu osasid on mõistlik täpsemalt üle mõõta. Meetod võimaldab välistada põhjuseta kogu võrgu mõõtmist ning planeerida õigeaegseid mõõtmisi,” selgitas Tallinna Linnaplaneerimise Ameti geodeesia ja maaparanduse osakonna juhataja Jaanis Lill.
Sille.Space ei asenda täielikult spetsialisti asjatundlikkust. Otsuse, kas kõnealune objekt vajab ümbernivelleerimist, peab siiski tegema isik, kes seda asukohta külastab ja reeperi üle vaatab. Sellegipoolest on kosmosetehnoloogia osutunud heaks kulutõhusaks lahenduseks spetsialistide teavitamisel, kas objekti on vaja kontrollida, aidates kohalikel omavalitsustel eelseisvaid ülesandeid täpsemalt ajastada.
Infrastruktuuri horisontaal- ja vertikaalnihked toimuvad tavalelus väga erinevatel põhjustel. Tallinna Tehnikaülikooli mäenduse- ja maavaratehnoloogia osakonna juhataja Veiko Karu sõnul vajuvad kõik ehitised aja jooksul, ennekõike kohe pärast ehitusprotsessi lõppu paari aasta jooksul. See on puhtalt ehituskonstruktsioonidest lähtuvalt.
“Maapind võib nihkuda erinevate asjaolude mõjul. Näiteks ilmastik: vajumisohtlik pind küllastub veega ning selliselt tekivad peamiselt nõlvade vajumised. Ka liigne vesi võib ära uhta pinnasest materjale ning aja jooksul tekivad vajumid ehk vajumisaugud. Samuti vajub maapind seal, kus maa alla rajatud kommunikatsiooniga juhtub midagi, näiteks mõni toru puruneb,” selgitas Veiko Karu.
Allikas: Kosmosetehnoloogia aitab Tallinna linnal raha säästa. 10.07.2023 Pealinn.ee/ Elis Vaiksaar
Lisainfot Dateli arendatud kosmoseteenuse kohta leiad teenuse kodulehelt: https://www.sille.space/en/ (inglisekeelne)