Mis kasu on ekraanist?
Ekraan on videosüsteemi viimane, kuid mitte vähem tähtis lüli. Ekraani ülesanne on viia vaatajani üha kõrgemaid resolutsioone ja rikkalikumat värvigammat taas esitavate projektorite kuvatav pilt. Sõltudes ekraanist on projektsiooni tulemus kvaliteetne või ebakvaliteetne. Ekraaniga saavutatav efekt tagab ühtlase, ilma moonutusteta pildi, tõesed värvid, säilib pildikontrast ja kvaliteet. Veelgi tähtsam – õigesti valitud ekraaniga näeb kogu auditoorium hea kvaliteediga pilti ja kõik ekraanil kuvatav on arusaadav. Ekraaniga on võimalik väga lihtsalt pildikvaliteeti isegi 3 kuni 4 korda tõsta. Samas kaasneb märgatav kokkuhoid projektori soetamisel. Meie kogemuse kohaselt distsiplineerib ruumis olev ekraan ka kasutajat. Tavaliselt üritatakse ekraani olemasolu korral seda täisulatuses ära kasutada, mille tulemusena (eeldusel, et ekraan on õigesti valitud) on pildi suurus ja kvaliteet antud ruumile optimaalsed.
Ekraani tüübi valik
Ekraani valides jälgitakse mitmeid nüansse. Kas soovitakse mobiilset või fikseeritud ekraani. Kas ekraan peab olema elektriline või käsitsi opereeritav jne. Reeglina on ekraani tüübi algne valik lihtne otsus ja ei vaja nõuandeid. Küll aga suudavad spetsialistid anda ekraani tüübi valikul head nõu iga konkreetse ruumi või kasutaja eelistustest johtuvalt.
Ekraani suuruse määramine.
Sobiva ekraanisuuruse leidmine ruumi on väga olulise tähtsusega. Ekraanil on kaks eesmärki: taasesitada pilt selle algsel kujul, ilma moonutuste ja kvaliteedi kaota ja lisaks peegeldada projetseeritud valgust auditooriumi poole, nii et see oleks kõigile nähtav. Mõlemad tingimused peavad olema täidetud, et projektsioonitulemus oleks optimaalne. Ekraani suurus on olulise tähtsusega, et vaataja näeks kogu kuvatavat infot kogu detailsuses. Kõrge resolutsiooniga projektorid vähendavad teksti suurust ekraanil ja ekraani suuruse valik kujuneb veelgi olulisemaks. Ekraani suuruse määratlemisel on mõistlik lähtuda InfoCommi suunistest ekraani suuruse valimiseks.
16:10 WIDE ja 16:9 HDTV pildi formaat
Ruumi sobilik ekraani diagonaal leitakse ekraani sügavuse jagamisel kahega. Näiteks tüüpilise koosolekuteruumi korral, mille sügavus on ca 6 meetrit saame ekraani diagonaaliks 3m, mis teeb ekraani laiuseks ca 2,5m.
4:3 pildi formaat
Möödunud sajandi lõpust pärit 4:3 videopildi formaadi tarvis ekraani suuruse arvutamiseks tuleks kasutada järgnevat valemit. Ekraani kõrgus võrdub 1/6 viimase vaataja kaugusest ekraanist. Oletame, et viimane vaataja istub 6m kaugusel on ekraani vajalik kõrgus 1m ja tulenevalt laius ca 1,35m.
2,35:1 CINEMASCOPE formaat
Filmitööstuses levinud ja kinodes kasutatava 2.35:1 formaadi tarvis ekraani suuruse arvutamiseks tuleks kasutada järgnevat valemit. Ekraani kõrgus võrdub 1/4 viimase vaataja kaugusest ekraanist. Kui viimane vaataja istub 3m kaugusel, on ekraani vajalik kõrgus 0,75m ja tulenevalt laius ca 1,75m. Olgu öeldud, et ekraani suurus on paljuski ka personaalse eelistuse küsimus ja valides ekraani näiteks kodukino tarvis võib lähtuda isiklikest eelistustest ja suurem ekraan, kui on soovituslik ei ole üldse välistatud. Küll aga ei soovita me valida väiksemaid ekraane ülaltoodud reeglitest tulenevatest mõõtudest. Lisaks ülaltoodule on oluline arvesse võtta järgnevaid aspekte.
Lae kõrgus
Madalad ruumid võivad osutuda piiravaks faktoriks ekraani valikul. Valides küll õige suurusega ekraani vaataja kauguse seisukohalt võib madal lagi rikkuda pildi vaadeldavuse, kuna pilt jääb varju eesistujate või ruumis paikneva laua/toolide taha.
Mugav vaatamiskõrgus
Koolitus- ja koosolekuruumide kasutuses on vajalik minimaalselt 125cm vahe ekraani alumise serva ja põranda vahel. Sellega välistame võimaluse, et eesistuvad inimesed jäävad varjama projetseeritavat pilti. Kodus kasutatavate ekraanide puhul võiks ekraani alumine serv jääda 60 ja 90 cm vahele.
Ekraanimaterjali valik
Esitlusruumi mõõdud ja projektori paigutus on esimesed faktorid, mille põhjal otsustatakse ekraanimaterjali valik. Ekraanimaterjalid võivad aidata kaasa valguse suunamisele kitsama vaatenurgaga alasse või siis pakkuda universaalsemat ja laiemat vaatajanurka hajutades valgust rohkem. Ekraanimaterjalide omadused peegeldada valgust erinevalt sõltuvad kattematerjalist ja struktuurist. Ekraanid mis peegeldavad valgust ühtlasemalt laiema vaatenurga ulatuses omavad väiksemat peegelduskoefitsenti. Ekraanid, mille peegelduskoefitsent on kõrgem pakuvad tavaliselt kitsamat vaatamisnurka. Enim levinud ekraanikangad on tavaliselt peegelduskoefitsendiga 1.0 ja omavad väga laia vaatajanurka. Samas ei pruugi see olla optimaalne valik igas ruumis. Kodukino tingimustes võib olla eelistatud neutraalhall kangas, mis tõstab kontrasti suhet ja keerulisemate valgustingimustega ruumides võib olla vajalik kõrgpeegeldava kanga kasutamine. Ekraanimaterjali valikul saad kindlasti abi spetsialistidelt.