Projektsioonitehnoloogia valik – 3LCD, DLP, 3DLP, LCOS, D-ILA
Igaühele, kes on kunagi teadlikult ja projektorit valinud ja keda on professionaalselt nõustatud on projektsioonitehnoloogia valiku küsimus tuttav. Võimalik, et need terminid on jäänud ette spetsifikatsioonides näpuga ridasid ajades või on sellest rääkinud teemat valdav müügimees (sest teemat mitte valdav müügimees ei pea seda oluliseks). Projektsioonitehnoloogia valik ei pruugi esmapilgul tunduda oluline, kuid teatud juhtudel juhul võib see olla kriitilise tähtsusega.
Enim levinud projektsioonitehnoloogiad on 1 kiibiga DLP (Digital Light Processing) ja 3 kiibiga LCD (liquid-crystal display) projektsioonitehnoloogiad. Võimsad professionaalsed projektorid kasutavad paljudel juhtudel 3 kiibiga DLP projektsioonitehnoloogiat. Kodukinoprojektorite seas on kasutusel ka LCOS (liquid crystal on silicon) tehnoloogial baseeruvaid tehnoloogiaid nagu JVC D-ILA (Direct-Drive Image Light Amplification) 3 kiibiga tehnoloogia. Igal tehnoloogial on omad eelised ja mõnel ka olulised piirangud, mida on oluline teada.
Projektori esmane eesmärk on pildi kuvamine, seetõttu tuleb pildikvaliteeti käsitleda projektori tähtsaima omadusena. Kahjuks ei ole mõiste "pildi kvaliteet" standardiseeritud ja mõõdetav omadus ning seda ei ole tootekirjeldustest võimalik leida. Ehk siis piltlikult öeldes on tooteandmetes toodud rida omadusi, mis ei ava asja tuuma. Seega ei jää muud üle, kui olla ise nutikas ja lähtuda vanasõnast „Oma silm on kuningas“. Just silmaga on võimalik teha vahet, mis on vastuvõetav/hea ja mis mitte. Idee kohaselt võiks teema nüüd lõpetatuks lugeda ja soovitada lihtsalt tutvuda ostetava projektori pildikvaliteediga veendumaks selle kvaliteedis. Kuid vastu tulles neile, kes siiski soovivad natuke detailsemat informatsiooni, kuidas erinevad projektsioonitehnoloogiad pildikvaliteeti mõjutavad, jätkame oma teemaga ja vaatame lähemalt just enimlevinud 3LCD ja DLP tehnoloogia tööpõhimõtteid.
3LCD projketsioonitehnoloogiad
3LCD tehnoloogial põhinevates projektorites jagatakse valgusallikast tulev valge valgus spetsiaalsete selektiivfiltrite ja peeglite abil kolmeks põhivärvuseks (punane, roheline ja sinine). Sarnast lähenemist kasutavad kõik 3 kiibiga projektsioonitehnoloogiad ka. LCOS, D-ILA, 3DLP. Edasi suundub valgus läbi vastavale põhivärvustele mõeldud LCD paneeli, neid on projektoris kokku 3 tk. Siit ka nimi 3LCD. LCD paneelid on projitseeritava pildi juhtelemendid, mis elektrooniliste signaalide abil määravad ekraanile tekkiva kujutise. LCD paneel koosneb väikestest vedelkristallidega kaetud pikslitest (üks kolmest põhivärvusest koosnev ekraani punkt).
Muutes vedelkristallile edastatavat elektrilaengut, on võimalik igat pikslit muuta täielikult läbipaistmatuks (musta värvi tekitamiseks), täielikult läbipaistvaks (valge värvi tekitamiseks) või anda pikslile vajalik läbipaistvus (pooltoonide tekitamiseks). Põhivärvi LCD pikslite eredust muutes saab kontrollida värvuseid, mis läbi 3LCD paneelide ja optika ekraanile tekivad. Pärast valguse liikumist läbi LCD paneelide, koondatakse valgus uuesti prisma abil kokku ja suunatakse läbi optika, mis lõpliku projektsioonipildi moodustab. Projektsioon on sujuv ja katkematu.
Sellisel põhimõttel töötavad nii kõige väiksemad 3LCD projektorid kui ka kõige võimsamad ja professionaalsemad 3LCD projektorid. Erinevused on peamiselt paneeli suurustes ja seonduvates detailides.
Ühe kiibiga DLP projektsioonitehnoloogia
Ühe väikese mikropeegelkiibiga DLP tehnoloogial põhinevad projektorid on kõik kaasaskantavad DLP projektorid.. Kiip koosneb enam kui poolest miljonist tillukesest, kontrollitavast mikropeeglist, mis on grupeeritud väga väikesele alale. Iga mikropeegli kaldenurka on võimalik individuaalselt juhtida. Kui peegel on suunatud „nö valgusprügikasti“ suunas, ei edasta peegel valgust ja piksel on piltlikult öeldes suletud (tumedate toonide/musta värvi tekitamiseks), kui aga peegel on suunatud värvirattale, on piksel avatud (heledate toonide/valge värvi tekitamiseks). Mikropeegli vahepealsed asendid tekitavad pooltoone.
Teine väga oluline komponent on värviratas või värviketas. Värviketas koosneb erinevatest põhivärvustega (punane, sinine, roheline) sektoritest, millele üldjuhul on lisatud ka valge sektor. Teatud juhtudel võivad värvikettal olla esindatud ka sekundaarvärvid (tsüaan, magenta, kollane), mis võimaldavad laiema värvispektri esitamist. Ekraanile värvilise pildi tekkimiseks peavad DLP kiip ja ülikiirelt (umbes 10000-15000 pm) keerlev värviketas töötama sünkroniseeritult. Sinise värvuse projitseerimiseks peab sinine piksel objektiivi suunas valgust suunama just sellele hetkel, kui sinine sektor asub mikrokiibi ja valgusallika vahel. Sarnasel tekitatakse ka punast ja rohelist värvust. Muude värvuste kuvamiseks projitseeritakse keerleva värviratta ja mikropeeglite abiga järjest punaseid, rohelisi ja siniseid kujutisi väga väikese ajavahega, mis jätab inimsilmale mulje täiuslikust värviprojektsioonist. Oluline on ühe kiibiga DLP tehnoloogia juures värviratas ja selle kasutamine. Enamasti on värvikettal peale põhivärvidega sektorite ka valge sektor, mis tekitab tootjatele ahvatlevaid lisavõimalusi parandada valgusjõudlust värviedastuse arvelt, mis võib oluliselt halvendada pildikvaliteeti.
3DLP projektsioonitehnoloogia
Kolme kiibiga DLP tehnoloogial põhinevaid projektoreid leiab kõrgklassi kodukinoprojektorite, professionaalsete- ja digitaalsete kinoprojektorite seast. Odavalt ei ole võimalik kolme kiibiga DLP tehnoloogiat lihtsalt toota. Kolme kiibiga DLP tehnoloogia sarnaneb oma tööpõhimõttelt suures osas 3LCD tehnoloogiale. Valgus lambist jagatakse kolmeks põhivärviks ja suunatakse mikropeegelkiibile, mida juhtides antakse igale põhivärvi pikslile vajalik küllastusnivoo. Edasi suundub valgus mikrokiibilt prismasse, mis liidab kolm põhivärvi üheks kujutiseks ja suunab läbi objektiivi ekraanile. Sarnaselt 3LCD tehnoloogiale on projektsioon sujuv ja katkematu, värvuseid moodustatakse kolme põhivärvust samal ajal kombineerides.
LCOS ja D-ILA
LCOS põhise projektsioonitehnoloogiaga projektoreid kohtab kõige enam kodukinoprojektorite seas. LCOS (liquid crystal on silicon) tehnoloogia populaarseim edasiarendus on JVC D-ILA (Direct-Drive Image Light Amplification) 3 kiibiga projektsioonitehnoloogia. Sarnaselt teistele 3 kiibi tehnoloogiatele jagatakse valgusallikast tulev valge valgus spetsiaalsete selektiivfiltrite ja peeglite abil kolmeks põhivärvuseks (punane, roheline ja sinine). Edasi suundub valgus D-ILA paneelidele, kust sarnaselt 3DLP tehnoloogiale valgus tagasi peegeldub. D-ILA tehnoloogia eeliseks üliväikesed pikslivahed, mis võimaldavad suurt valgusefektiivsust ja minimaalset kontrollimatut valgusvoogu projektsioonisüdames. See omakorda tagab väga hea kontrastisuhte. Just sellel põhjusel on D-ILA kasutusel kõrge kvaliteediga kodukinoprojektorites.
Milline tehnoloogia on parim?
Õigesti valitud toodete korral tagavad kõik ülal nimetatud tehnoloogiad tavakasutajale vastuvõetava pildikvaliteedi.
Kõige universaalsem ja enimlevinud projektsioonitehnoloogia kaasaskantavate projektorite osas on 3LCD tehnoloogia. Uusimad 3LCD projektorid pakuvad kõrget kontrastisuhet, head valgusefektiivsust, hea värvide taas esitust ja püsivat valgusjõudu. Samal ajal ei pruugi 3LCD projektor olla parim valik püsiinstallatsioonidesse, kus on nõutav pikaajaline jätkuv töötsükkel nõudlikes tingimustes (kõrge temperatuur).
1 kiibiga DLP projektorite juures on eriti oluline valida toode maineka tootja tootevalikust (Panasonic, NEC, Casio jt.), kes panustavad arendustöösse ja kes ei püüdle pelgalt heade näitajate poole andmelehel. Tänu värviratta kasutamisele on valgustugevuse näitajad 1 kiibiga projektorite juures väga meelevaldsed, mistõttu on targem enne konsulteerida spetsialistidega. Samas võimaldavad 1 kiibiga DLP projektorid toote väga kompaktsete mõõtudega projektoreid ja DLP tehnoloogia on eelistatud tehnoloogia ka uute Laser ja LED valgusallikatega projektorite juures.
3DLP projektsioonitehnoloogial on oma kaljukindel koht kinomaailmas ja professionaalsete projektorite valikus. Vaieldamatult kõrgeim töökindlus, parim ja kõige pikemaealisem ühtlane värviedastus on aspektid, mida on teistel tehnoloogiatel raske saavutada.
LCOS ja D-ILA tehnoloogia põhised projektorid on kõrges hinnas kodukinoentusiastide seas ja ka värvikriitiliste (color grading) kasutusrakenduste juures. Tehnoloogiaeripära on ülimalt filmilähedane ühtlane kujutis minimaalsete pikslivahedega, suurepärane mustade toonide taas esitus ja suurepärane valgusefektiivsus.